GKSŻ odstąpiła od kary za mecz z Polonią

Głowna Komisja Sportu Żużlowego, w toku postępowania weryfikacyjnego  wobec  Stainer Unii Kolejarza  Rawicz oraz Arge Speedway Wandy Kraków, ogłosiła walkowery na rzecz gospodarzy. Kluby zostały jednak zwolnione z regulaminowego odszkodowania i dyscyplinarnej kary pieniężnej na rzecz Polskiego Związku Motorowego.

Końcem sierpnia, GKSŻ poinformowała o przyznaniu walkowera na korzyść Euro Finannce Polonii Piła za spotkanie Nice 1. Ligi Żużlowej z Arge Speedway Wandą Kraków, z powodu niewystarczającej liczby zawodników w składzie. Z tego samego powodu został ogłoszony walkower w meczu Polonii Bydgoszcz z Stainer Unią Kolejarzem Rawicz. Skutki walkowera opisane są w art. 764.1 RSŻ, który mówi, że: „Jeżeli  drużyna  przegrała  mecz  walkowerem,  klub  tej  drużyny  jest  zobowiązany do  zapłacenia na rzecz klubu przeciwnika odszkodowania w kwocie 100 000 zł, w przypadku rozgrywek DM I Ligi i w kwocie 50 000 zł w przypadku rozgrywek DM II ligi oraz na rzecz PZM odszkodowania w kwocie 50 000 zł w przypadku rozgrywek  DM  I  i  II  Ligi.  Ponadto,  klub  tej  drużyny  jest  zobowiązany do zapłacenia na rzecz PZM odszkodowania w kwocie, jaką PZM zostanie obciążona przez telewizję lub sponsorów rozgrywek.”  Ponadto, niezależnie od powyższego  klubowi grozi za walkower pieniężna  kara dyscyplinarna w kwocie 50.000,00 złotych.

Kluby zostały jednak zwolnione z odszkodowania  na rzecz PZM, który nie wystawił noty obciążeniowej.  –Znając realia finansowe klubów Nice 1. Ligi Żużlowej oraz 2. Ligi Żużlowej, podjęliśmy decyzję o zwolnieniu klubów z kary finansowej. Główna Komisja Sportu Żużlowego jest kojarzona zwykle z karami na rzecz klubów. W rzeczywistości, każdy incydent jest rozpatrywany w sposób  możliwie optymalny, aby działać z najmniejszą szkodą na rzecz podmiotu. Należy jednak pamiętać, że regulamin jest po to, aby go przestrzegać – powiedział Piotr Szymański, przewodniczący Głównej Komisji Sportu Żużlowego.

PZM również na gruncie dyscyplinarnym orzekł kary pieniężne w zawieszeniu, uznając za okoliczność łagodzącą przyznanie się klubów do winy, dobrowolne poddanie się karze, oraz obiektywne kłopoty z zawodnikami, którzy nie dotarli na feralne mecze.

źródło: polskizuzel.pl

Sponsor tytularny
Partnerzy Klubu
  •  
Sponsorzy główni
Sponsorzy
Partnerzy