Site Overlay

Stadion

Stadion Wandy Kraków położony jest Nowej Hucie, przy ulicy Odmogile 2. Stadion powstał w 1957 roku i wówczas był jednym z najnowocześniejszych żużlowych stadionów w Polsce. Dodatkowo był jednym z pierwszych stadionów z oświetlonym torem. Jego przygoda na mapie torów żużlowych nie trwała długo, ponieważ Wanda Kraków rozwiązała się już w 1965 roku. Tym samym klub przestał korzystać z obiektu na 28 lat.

Stadion Żużlowy Wandy Kraków

Stadion Wandy Kraków przez wiele lat był porzucony, przez co popadał w coraz większą ruinę. Doszło już do takiego momentu, że trybuny niemal całkowicie zostały porośnięte roślinnością. Sytuacja stadionu żużlowego Wandy Kraków poprawiła się kilka lat po zmianie ustroju politycznego w Polsce. W 1993 roku klub reaktywowano i tym sam stadion Wanda Kraków również doczekał się modernizacji.

Do użytku dostosowano sześć centralnych sektorów zachodniej trybuny oraz stworzono park maszyn z prawdziwego zdarzenia. Największa modernizacja stadionu odbyła się w 2009 roku, kiedy po raz drugi reaktywowano klub żużlowy z Krakowa. W 2018 roku zmodernizowane zostały wszystkie sektory stadionu Wanda Kraków.

Pojemność stadionu żużlowego Wandy Kraków

Stadion żużlowy Wanda Kraków właśnie w 2018 roku doczekał się kompletu plastikowych krzesełek. Według planów stadion ma również otrzymać sztuczne oświetlenie, natomiast na ten moment jest to melodia przyszłości. Stadion Wandy Kraków obecnie posiada 8 tysięcy miejsc siedzących, a jego długość wynosi 389,5 metrów.

Chociaż po upadku sekcji żużlowej, stadion Wandy Kraków służył piłce nożnej, to położony w Nowej Hucie obiekt nigdy z futbolu nie słynął. Wanda szkoliła piłkarzy, piłkarki, ale to żużel powodował, że tłumy kibiców przychodziły na stadion przy ulicy Odmogile. 11 października 1960 roku około 25 tysięcy widzów kibicowało reprezentacji Polski na żużlu, która rywalizowała z żużlowcami z Anglii. Polacy mecz ten przegrali, ale frekwencja na stadionie i tak była rekordowa. Był to jeden z dwóch meczów kadry na żużlu, który rozgrywany był w Nowej Hucie. 

Zobacz także: