W dyscyplinie sportu, jaką jest żużel, taktyka ma olbrzymie znaczenie dla końcowego wyniku. Sprawny trener drużyny, który stworzy idealną taktykę, może zdecydowanie pomóc wygrać drużynie. Wyjaśnimy czym jest rezerwa taktyczna w żużlu, ile można jej użyć oraz czym jest tzw. Joker?
Co to jest rezerwa taktyczna w żużlu?
Układanie taktyki na dany mecz w żużlu zaczyna się na etapie układania składu na spotkanie ligowe. Taktykę trzeba ustawić w taki sposób, aby pary w każdym biegu były dobrze zbilansowane. Dodatkowo dochodzą detale, takie jak m.in. to, kogo wstawić pod 1 lub 9. Żużlowcy z tymi numerami jadą po równaniu toru, więc trzeba wybrać takich, którym to pasuje. “Dziewiątka” jedzie tylko raz w meczu, ale w biegu kluczowym i być może najważniejszym, bo biegu otwarcia. Na dokładkę z pola wewnętrznego i to jest istotna kwestia.
Rezerwa taktyczna w rywalizacji żużlowej jest specyficznym rodzajem rezerwy, który stosowany jest w zawodach drużynowych. Rezerwa taktyczna umożliwia drużynie wystawienie do startu dowolnego żużlowca (zazwyczaj jest to najlepszy zawodnik). W przeciwieństwie do rezerwy zwykłej, gdzie startują zawodnicy stricte rezerwowi – w biegu może wystartować dowolny zawodnik.
Kiedy można użyć rezerwy taktycznej?
Kiedy można użyć rezerwy taktycznej np. w polskiej lidze żużla – PGE Ekstralidze? Według regulaminu ligi, rezerwy taktycznej można użyć gdy przegrywający traci do rywala minimum sześć punktów.
Ile rezerw taktycznych jest możliwych w meczu?
Rezerwa taktyczna nie jest jednorazowa. Jednak jej liczba jest ograniczona liczbą zawodników w drużynie, zgłoszonych do danego spotkania. Każdy żużlowiec w ramach rezerwy taktycznej może się pojawić na torze tylko jeden raz w spotkaniu, przy czym taka rezerwa może być stosowana tak długo, jak długo drużyna przegrywa minimum sześcioma punktami.
Teoretycznie w PGE Ekstralidze trenerzy drużyn mogą z takiej rezerwy skorzystać maksymalnie siedem, a w niższych ligach osiem razy na spotkanie. W praktyce jednak jest to bardzo mało prawdopodobne. Oznaczałoby to, że czasami słabsi zawodnicy zastępują tych lepszych, co byłoby przez trenerów drużyn działaniem bez wątpienia na szkodę końcowego wyniku. Rezerwa taktyczna sama w sobie też nie jest gwarantem zmniejszenia dystansu do drużyny prowadzącej w meczu ekipy. Jest to natomiast furtka, z której można skorzystać posyłając do rywalizacji swoich najlepszych żużlowców, w zamian za zawodników nieco słabszych.
Joker zamiast rezerwy taktycznej
Joker w żużlu jest specjalną rezerwą taktyczną. Przez kibiców bardzo często nazywana jest ”złotą rezerwą taktyczną”. Punkty zdobyte przez Jokera, czyli dodatkowe zawodnika liczą się podwójnie. Zasady korzystania z Jokera różnią się w każdym z turniejów żużlowych. Co najważniejsze, we wszystkich zawodach z Jokera drużyna może skorzystać tylko jeden raz. W polskich ligach żużlowych Joker został wprowadzony w sezonie 2007. Drużyna, która przegrywała mogła wystawić zawodnika jako Jokera, ale w momencie straty 10-punktowej. W Ekstralidze przepis ten obowiązywał do końca sezonu 2008.