Site Overlay

Ile okrążeń w żużlu przejeżdżają zawodnicy w jednym biegu?

Wszystkie tory jak i stadiony żużlowe muszą spełniać wymogi, które zawarte są w regulaminach Międzynarodowej Federacji Motocyklowej (FIM). Tory muszą posiadać homologację federacji narodowej (lub FIM w przypadku imprez międzynarodowych), czyli akceptację, że tor spełnia wymogi pozwalające na starty. Większość zawodów żużlowych organizowanych jest na torach stałych, jednak wiele imprez np. o indywidualne mistrzostwo świata w zawodach Speedway Grand Prix organizowanych jest na torach tymczasowych. Za przykład możemy podać tor, który jest budowany na zawody Grand Prix na Stadionie Narodowym w Warszawie Millennium Stadium w Cardiff.

Liczba okrążeń w jednym biegu żużlowym

Ile okrążeń w żużlu przejeżdżają zawodnicy w jednym biegu? W żużlu zawodnicy ścigają się w biegach ze startu wspólnego, przez cztery okrążenia. Zawsze pokonują tor w kierunku przeciwnym do ruchu wskazówek zegara. Cztery okrążenia są obecnie standardem, który nie zmienia się od lat, czy to w zawodach międzynarodowych lub ligowych. W latach 1947-1956 zawody żużlowe były organizowane na 3,4 lub nawet 5 okrążeń.

Ile trwa bieg żużlowy?

Liczba okrążeń na żużlu, jaką pokonują zawodnicy to 4 okrążenia. Natomiast czas, który potrzebny jest na pokonanie czterech, pełnych okrążeń standardowego toru żużlowego (długości toru od 405 do 410 metrów, a nawet 435 metrów) wynosi od 55 do 70 sekund. Chociaż czasy w żużlu nie są najważniejsze, a liczy się końcowa pozycja na mecie, to w sprawozdaniu zawodów, oprócz punktacji widnieje również najlepszy czas dnia.