Site Overlay

Ile biegów jest w meczu żużlowym?

Żużel jest sportem motorowym, którego nazwa wzięła się od czarnej nawierzchni, po której startują zawodnicy. Nawierzchnia składa się z żużlu i sjenitu, wykorzystywane jest również kruszywo granitowe i ceglaną odmianę glinki. Ile jest biegów w żużlu podczas poszczególnych zawodów?

Z ilu biegów składa się mecz żużlowy?

Na pytanie, czy żużel jest sportem indywidualnym, czy drużynowym nie jest łatwo odpowiedzieć. Wszystko zależy od tego, w jakiej formie rozgrywane są poszczególne zawody. A odbywają się one w wielu formatach, od zawodów indywidualnych, dwójkowych czy na drużynowych kończąc. W tych ostatnich sumowane są wszystkie uzyskane punkty przez zawodników jednego klubu lub reprezentacji.

Obsada danego biegu, ustalana jest na podstawie tabeli biegowej. W każdym z nich przydzielane są punkty: zwycięzca otrzymuje 3 pkt., drugie miejsce – 2 pkt., trzecie miejsce – 1 pkt. Żużlowiec, który linię mety przejdzie na ostatniej pozycji, bądź nie ukończy biegu, nie otrzymuje żadnego punktu. Podczas każdego biegu, startuje inna obsada zawodników.

Ile jest biegów żużlowych? Zależy to od rozgrywanych zawodów. W przypadku meczu żużlowego rozgrywanych jest 15 biegów. Wyjątkiem jest liga duńska, gdzie rozgrywanych jest 14 biegów. Jeżeli chodzi o starty indywidualne np. w czasie trwania Grand Prix rozgrywany jest turniej dwudziestobiegowy.

Liczba wyścigów w polskiej lidze żużlowej – Ekstralidze

W polskiej lidze żużlowej jest 8 ekip, które rozgrywają po dwa spotkania każdy z każdym – mecz i rewanż. W fazie zasadniczej daje to 14 spotkań. W fazie play-off mecze również rozgrywane są w formule mecz i rewanż. 6 najlepszych ekip po fazie zasadniczej awansuje do ćwierćfinału, 4 najlepsze drużyny awansują do półfinału. Zwycięzcy meczów półfinałowych zagrają w finale, a przegrani o 3 miejsce. Półfinaliści łącznie rozegrają 20 spotkań.

Liczba wyścigów w Speedway Grand Prix

W sezonie 2022 pierwotnie planowanych było 12 rund Speedway Grand Prix. Ostatecznie w związku z inwazją Rosji na Ukrainę, zawody w Togliatti zostały odwołane, a GP w Australii nie zostało potwierdzone. Ostatecznie rywalizacja o tytuł mistrza świata na żużlu rozstrzygnie 10 rund – w tym 4 turnieje w Polsce.