Site Overlay

Co to jest KSM w żużlu?

W żużlowych kuluarach coraz częściej pojawiają się głosy na temat powrotu Kalkulowanej Średniej Meczowej w PGE Ekstralidze od sezonu 2023 lub 2024. Przypomnijmy, że ten system ostatni raz w lidze gościł niemal dekadę temu. Czym jest i jak obliczana jest Kalkulowana Średnia Meczowa?

Co to jest KSM?

Kalkulowana Średnia Meczowa to parametr, na podstawie którego określana jest w liczbach wartość każdego zawodnika. Kluby żużlowe, które budują swoje składy na podstawie Kalkulowanej Średniej Meczowej, muszą brać pod uwagę to, że parametr KSM nie może przekroczyć pewnego, z góry ustalonego progu. Wtedy kluby nie mogą kupować każdego zawodnika dostępnego na rynku transferowym. 

Kluby muszą w tym przypadku kupować takich zawodników, aby zmieścić się w limicie. Niska Kalkulowana Średnia Meczowa oznacza, że nie każda żużlowa gwiazda znajdzie nowy klub. KSM jest za to szansą dla beniaminków lub słabszych klubów, aby stworzyć wartościowy skład.

Średnia miała w założeniu ograniczać liczbę czołowych żużlowców w jednym zespole co miało z kolei wyrównać poziom polskiej ligi i zlikwidować dominacje klubów.

KSM co do zasady ma ograniczyć liczbę czołowych zawodników w jednym klubie. Dodatkowo według twórców systemu, ma to wyrównywać poziom klubów i zlikwidować ewentualne dominacje w lidze. 

Jak obliczana jest Kalkulowana Średnia Meczowa?

Kalkulowana Średnia Meczowa obliczana jest na podstawie poniższego wzoru:

Kalkulowana Średnia Meczowa żużlowca  = średnia liczba punktów zawodnika na bieg w sezonie poprzednim z uwzględnieniem punktów bonusowych x 

Władze danej ligi, gdzie stosowany jest ten system, na początku sezonu ustalają maksymalną sumę KSM, która przypada na drużynę w meczu. Do sumy tej wliczanych jest 6 najwyższych indywidualnych KSM zawodników.

Gdzie używany jest KSM?

Kalkulowana Średnia Meczowa obecnie używana jest w żużlowej lidze angielskiej – znana jako CMA (Calculated Match Average). CMA na Wyspach jest obliczana na podstawie osiągnięć żużlowca z poprzedniego sezonu, jest to średnia biegowa (bez fazy play-off) mnożona razy 4.

KSM w polskiej lidze żużlowej

KSM była stosowana w polskiej lidze żużlowej (PGE Ekstraliga) w latach 1999-2002 oraz 2011-2013. Natomiast pojawia się coraz więcej informacji, że władze ligi chcą zdecydować się na ponowne wprowadzenie tego systemu od sezonu 2023.