Site Overlay

Co to jest kontrakt warszawski w żużlu?

Kontrakt warszawski w żużlu to specjalna forma kontraktu, która oznacza, że żużlowiec jest związany z danym klubem, ale nie ma zagwarantowanych startów w sezonie, ani też nie ma gwarancji otrzymania wynagrodzenia. Kluby podpisują takie kontrakty z zawodnikami, którzy nie mogą znaleźć w żadnym miejscu nowego zatrudnienia. Sami zawodnicy podpisują taki kontrakt, aby nie stracić profesjonalnej licencji zawodniczej. 

Kontrakt warszawski w żużlu – na czym polega?

Po podpisaniu “kontraktu warszawskiego” zawodnicy najczęściej liczą na wypożyczenie do innej ekipy w trakcie trwania sezonu. Taka forma kontraktu nie przekreśla ostatecznie podpisania przez żużlowców pełnej umowy z klubem.

Okienko transferowe w Polskiej Lidze Żużlowej (PGE Ekstraliga) trwało od 1 do 14 listopada 2021 roku. W tym czasie wszystkie ekipy startujące w najlepszej żużlowej ligi świata podpisywały kontrakty z zawodnikami na rozgrywki ligowe w sezonie 2022. Ponadto drużyny, które wystawiają swój skład do meczu ligowego muszą pamiętać, że musi znaleźć się w nim obowiązkowo czterech zawodników z Polski – w tym dwóch młodzieżowców. Dodatkowo w składzie musi być zakontraktowany żużlowiec mający nie więcej niż 24 lata. Zawodnik ten nie liczy się on do limitu krajowych zawodników. 

Kontrakt warszawski stosowany jest nie tylko w PGE Ekstralidze. Za przykład można podać legendę polskiego żużla, zawodnika Grzegorza Walaska, który w sezonie 2021 zdecydował podpisać się kontrakt warszawski z ekipą Arged Malesa Ostrów Wielkopolski, w których barwach startuje od 2019 roku. Czterokrotny drużynowy mistrz Polski zapowiedział wówczas, że nie zamierza kończyć swojej kariery i będzie aktywnie szukał nowego klubu – do czego ma zgodnie z regulaminem prawo. 

W 2. lidze żużlowej kontrakt warszawski z Unią Tarnów (w przeszłości trzykrotny mistrz Polski) podpisał Fiński zawodnik Tero Aarnio. Żużlowiec oczywiście może przejść w trakcie sezonu do innego klubu.