Site Overlay

Co to jest bonus w żużlu i kiedy jest przyznawany?

W żużlu bonus oznacza bardzo wiele. Dla klubu dodatkowy jeden punkt decyduje często o jego pozostaniu w fazie play-off. Dla żużlowców jest szansą na dodatkowe premie finansowe. Poniżej wyjaśniamy czym jest punkt bonusowy w żużlu?

Punkt bonusowy w żużlu

Co to jest bonus w żużlu? Punkt bonusowy jest punktem zaliczanym zawodnikowi do jego zdobyczy punktowej w meczu ligowym bądź w zawodach drużynowych (w parach). W przypadku polskiej ligi żużlowej (PGE Ekstraliga), bonusowy punkt żużlowiec otrzymuje w przypadku, gdy wjeżdża na linię mety bezpośrednio za swoim kolegą z drużyny lub gdy wyprzedza przynajmniej jednego zawodnika.

Za co są punkty bonusowe w żużlu? Przyznawanie punktów bonusowych zawodnikom, ma na celu zapobiec sytuacji, gdy dwóch żużlowców z jednej drużyny walczy między sobą np. o pierwsze miejsce w danym biegu. Lepsza zdobycz punktowa przekłada się automatycznie, również na wyższe wynagrodzenie. 

W przypadku np. ligi brytyjskiej, czyli w drugiej najlepszej lidze świata, punkt bonusowy jest przyznawany na podobnych zasadach jak w polskiej lidze. Otrzymują go żużlowcy, którzy zajęli drugie, trzecie miejsce za partnerem z pary. Natomiast nie jest istotne, czy za nagradzanym zawodnikiem z danej pary ukończył bieg inny zawodnik.

Kiedy przyznaje się bonus w żużlu? Punkt bonusowy to również dodatkowy punkt, który zaliczany jest na konto drużyny w tabeli ligowej. Dodatkowy punkt otrzymuje ten klub, który w dwumeczu łącznie zdobędzie większą liczbę punktów w ostatecznym rozrachunku. W przypadku remisu w dwumeczu, punkt bonusowy nie jest przyznawany. W polskiej lidze punkt bonusowy istnieje od 2005 roku.

W lidze brytyjskiej punkt bonusowy zaliczany jest w inny sposób niż w przypadku naszej ligi. Bonus zaliczany jest do tabeli ligowej w formie pomocniczej. Liczbę dodatkowych punktów uwzględnia się, przy ustaleniu kolejności w klasyfikacji generalnej. Punkt dodawany jest, gdy co najmniej dwie drużyny ma taką samą liczbę punktów w tabeli za meczowe triumfy. W przypadku ewentualnego remisu o dodatkowy punkt rozgrywany jest bieg dodatkowy.

Czy za bonus przysługuje wypłata?

Żużlowcy otrzymują dodatkową premię m.in. za zdobyte punkty w meczu ligowym. Kwota, jaką otrzymują zawodnicy jest negocjowana przy podpisywaniu kontraktu z klubem. Nie inaczej jest w przypadku punktu bonusowego, za który zawodnicy otrzymują dodatkowe wynagrodzenie.