Site Overlay

Nowe przepisy w PGE Ekstralidze żużlowej

2023 rok powoli dobiega końca. Był on niezwykle ciekawy, zwłaszcza w sporcie, gdzie wzbudzał wielkie emocje. Mowa tutaj także o rywalizacji na żużlu.

W zakończonym 24 września 2023 roku sezonie po tytuł mistrzowski sięgnął zespół Platinum Motoru Lublin. Srebrny medal wywalczyła Betard Sparta Wrocław. Na najniższym stopniu podium uplasował się niespodziewanie zespół FOR Nature Solutions KS Apator Toruń. Patrząc na przedsezonowy układ sił trzecie miejsce torunian na koniec sezonu jest sporym zaskoczeniem. Okazuje się jednak, że tego typu zaskoczenia są niczym w porównaniu to tego, co polski żużel czeka w najbliższych latach. O tym piszemy w dalszej części artykułu.

Zakończony 24 września tego roku sezon PGE Ekstraligi był jednym z ostatnich, jaki obserwowaliśmy w obecnej formule. W ciągu kilku najbliższych lat żużel w Polsce, a tym samym PGE Ekstraliga przejdzie znaczące zmiany. Są one związane z wprowadzeniem nowych przepisów. Najważniejsza zmiana dotyczy tego, że od najbliższego sezonu 2024 zarówno Speedway Ekstraliga i 2. Ekstraliga będzie zarządzana przez Ekstraligę Żużlową. Taka roszada sprawia, że z obowiązującego dotychczas porządku w żużlu zniknie 1. Liga Żużlowa.

Zmiany w PGE Ekstraliga od sezonu 2025

Okazuje się, że zmiana hierarchii w rozgrywkach żużlowych, to nie jedyne novum, jakie czeka żużel w ciągu najbliższych lat. Od 2025 roku będziemy świadkami wejścia w życie nowego schematu rozgrywek play-off i play-down. Sprawi on, że zespoły w pierwszym schemacie rywalizować będą o jak najlepsze miejsca. Natomiast drugi przewiduje walkę o utrzymanie wśród najlepszych. Dodatkową nowinką, jaka zostanie wprowadzona od 2025 jest dodanie meczu barażowego o pozostanie na poziomie PGE Ekstraligi. Zmierzy się w nim siódmy zespół Ekstraligi z drugim zespołem 2. Ekstraligi.

Poszerzenie PGE Ekstraligi żużlowej

Przytoczone wyżej zmiany sugerowały pytania, czy w związku z tym PGE Ekstraliga zostanie poszerzona. Władze zarządzające rozgrywkami zdecydowały się pozostawić obowiązujący obecnie format bez zmian. O mistrzostwo Polski rywalizować będzie tak jak do tej pory 8 drużyn. Wprowadzenie meczu barażowego ma uatrakcyjnić rywalizację o miejsce wśród najlepszych w PGE Ekstralidze.

Kiedy rozpoczyna się sezon PGE Ekstraligi 2024

Już teraz wiemy, że nowy sezon PGE Ekstraligi na żużlu powróci już niebawem. Żużel i PGE Ekstraliga na ekranach telewizorów i torach wyścigowych po raz pierwszy pojawi się 12 kwietnia 2024 roku. Nowy sezon otworzy rywalizacja FOGO Unii Leszno z Tauron Włókniarzem Częstochowa. Tego samego dnia swój mecz odjedzie także Betard Sparta Wrocław i beniaminek PGE Ekstraligi – ENEA Falubaz Zielona Góra.