Site Overlay

Terminarz Speedway Grand Prix 2024

Gdzie i kiedy odbędzie się Speedway Grand Prix 2024?

Tegoroczna edycja zawodów Speedway Grand Prix za nami. Wśród zawodników startujących w tym cyklu po raz kolejny bezkonkurencyjny okazał się Bartosz Zmarzlik. Polak wygrał te prestiżowe rozgrywki po raz drugi z rzędu, a czwarty w karierze. Będący w takiej dyspozycji zawodnik Motoru Lublin jest głównym pretendentem do obrony tytułu. Bowiem dla Bartosza Zmarzlika żużel to obok rodziny całe jego życie. Zobaczmy, jak prezentuje się terminarz Speedway Grand Prix w 2024 roku.

  • 27 kwietnia 2024 Gorican (Chorwacja)
  • 11 maja 2024 Warszawa (Polska)
  • 18 maja 2024 Landshut (Niemcy)
  • 1 czerwca 2024 Praga (Czechy)
  • 15 czerwca 2024 Malila (Szwecja)
  • 29 czerwca 2024 Gorzów Wielkopolski (Polska)
  • 17 sierpnia 2024 Cardiff (Walia)
  • 31 sierpnia 2024 Wrocław (Polska)
  • 14 września 2024 Vojens (Dania)
  • 28 września 2024 Toruń (Polska)

Polskie stadiony na których odbędzie się SGP 2024

Przyszłorocznego mistrza świata Speedway Grand Prix na żużlu wyłoni w sumie 10 rund tych zawodów. Przytoczony powyżej terminarz wskazuje, że cztery z nich odbędą się w Polsce. Poniżej przedstawiamy krótką charakterystykę polskich aren w ramach tej dyscypliny.

Stadion Narodowy w Warszawie

Żużel na Stadionie Narodowym w Warszawie w ramach SGP gości od 2015 roku. Pierwsze w historii zawody na żużlu we wspomnianym roku wygrał Słoweniec Matej Żagar przed Brytyjczykiem Chrisem Harrisem i Jarosławem Hampelem. W dotychczasowej historii występów Biało-czerwoni żużlowcy nigdy nie wygrali zawodów na PGE Narodowym. Natomiast czterokrotnie stali na podium. Ostatni raz w 2019 3. miejsce (Patryk Dudek).

Stadion im. Edwarda Jancarza w Gorzowie Wielkopolskim

Stadion im. Edwarda Jancarza to arena, gdzie SGP na Żużlu gości najlepszych zawodników od 2011 roku. W sumie na tym obiekcie w ramach SGP rywalizowano już ponad 10 razy. Polscy żużlowcy na tym torze czują się znakomicie. W sumie w historii tych zawodów Polacy osiem razy stali tam na podium. Absolutny monopol na zwycięstwa i podia podczas zawodów SGP w Gorzowie Wielkopolskim ma Bartosz Zmarzlik. Były żużlowiec Stali Gorzów sześć razy stał na podium, w tym trzy razy wygrał.

Stadion Olimpijski we Wrocławiu

Stadion Olimpijski we Wrocławiu ma najdłuższą i najbogatszą historię jeśli chodzi o rozgrywki Speedway Grand Prix na Żużlu. Fani „czarnego sportu” jak nazywany jest żużel, mogą podziwiać zawodników w ramach tych rozgrywek od 1995 roku. Pierwsze, historyczne zawody na tym torze wygrał Tomasz Gollob przed Duńczykiem Hansem Nielsenem i Brytyjczykiem Chrisem Louisem. Nie był to zresztą ostatni tryumf Polaka na tym torze. Było ich w sumie sześć. Ostatni raz w 2021 roku (Bartosz Zmarzlik). Warto dodać, że Polacy dziewięciokrotnie stali na podium podczas zawodów SGP we Wrocławiu.

MotoArena w Toruniu

Rozgrywki w ramach SGP na MotoArenie w Toruniu rozgrywane są od 2010 roku. Najbardziej pamiętne GP rozgrywane na tym torze to właśnie z 2010 roku. Wówczas całe podium było biało-czerwone. Wygrał Tomasz Gollob, przed Rune Holtą i Jarosławem Hampelem. Ogólnie toruńska MotoArena jest szczęśliwa dla Polaków. Dwadzieścia jeden razy stawali tam na podium, z czego siedmiokrotnie na jego najwyższym stopniu. Ostatni raz Bartosz Zmarzlik w 2023 roku.